РАЗЛИКИТЕ ПОМЕЃУ BB, CC И DD КРЕМИТЕ ЗА ЛИЦЕ: Дознајте која треба да ја користите според потребите

8 март, 20220
kreme-za-lice-0536961201

Доколку сте влегле во која било продавница за козметика, сигурно сме забележале зголемен број на креми во боја, кои го носат необичното име BB, CC и DD.

Формулирани по азбучен ред, овие креми можат да се пофалат со фантастични ефекти врз кожата, како што се хидратација и покривање на помали несовршености, како и изедначен тон на кожата.

Сепак, меѓу нив има многу разлики, поради што решивме да ви откриеме за што служат, кои се разликите и најважно – која треба да ја користите.

BB креми: beauty balm или мелем за убавина

BB кремите првпат се појавија на азискиот пазар, за во последните две години да станат многу популарни во Америка. BB кремите се сметаат за подобрена верзија на тонираните креми, бидејќи имаат многу полесна текстура и поприроден изглед од течните пудри. Покрај тоа што ги покрива малите несовршености, овој производ делува како подлога (прајмер), ја хидрира кожата на лицето, го изедначува тенот и штити од штетните сончеви зраци.

Што се однесува до изборот, ве советуваме да ги изберете оние со соодветна заштита од сонце, кои можете да ги носите во текот на денот. Многу е важно по чистењето на лицето да нанесете хидратантна крема, а потоа BB на целото лице и очните капаци. Можете да го нанесувате самостојно или во комбинација со течна пудра. Од сите „азбучни“ креми, BB кремите се најслаби за покривање на несовршеностите на кожата и се идеален избор за помлади жени.

BB kreme se smatraju poboljšanom verzijom tonirane kreme

CC креми: color correcting или корекција на боја

Разликата помеѓу BB и CC кремите е многу мала. CC обично пишува за да ја изедначи бојата на телото, а производите со CC главно се наменети за ублажување на црвенилото или обезбојувањето, така што CC кремите многу подобро ги покриваат несовршеностите на кожата, во споредба со гореспоменатите BB. Овој крем може да се користи сам или како прајмер, доколку се нанесува под течни пудри.

DD креми: daily defense или дневна одбрана

DD кремот се појави релативно неодамна на козметичкиот пазар, а тие се хибридна верзија на BB и CC кремите, односно ги имаат сите предности од двете, со посилни ефекти против стареење. Тоа најдобро може да се види со редовна употреба, бидејќи DD кремите ги намалуваат порите, ја намалуваат појавата на малите брчки и обезбедуваат посвеж, порамномерен тен.

Слично на споменатите креми, DD на одличен начин ја храни, негува и заштитува кожата од надворешни оштетувања. Можете да ги користите и како прајмер, или одделно, доколку не сакате поголема покривна моќ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi