РАМЕН СТОМАК ДО ОДМОР? Можно е, да! Советите на овој нутриционист ќе ВИ ГО ПРОМЕНАТ ЖИВОТОТ!

22 јуни, 20220
Screenshot_5

Докторката Габриела Фондаро открива која храна да ја јадете, а која да ја избегнувате доколку сакате да имате рамен стомак

 

Доколку сакате да имате рамен стомак ова лето, нутриционистката и докторка Габриела Гондаро го има вистинското решение за вас.

 

 

– Не се сите чувствителни на FODMAP, но доколку имате постојана надуеност, можеби е добро да ја ограничите количината што ја јадете – вели докторката и открива 13 намирници кои можат да ја намалат надуеноста:

 

 • банани
 • пиперки
 • Боровинки
 • Моркови
 • Краставици
 • Грозје
 • Овес
 • Компир
 • Киноа
 • Ориз
 • Домати
 • Бадемово млеко
 • Спанаќ

 

 

Иако ова се намирници кои би можеле да помогнат во ублажување на надуеноста, д-р Фондаро рече дека има некои грицки кои можат да ја влошат.

 

Ако сте склони кон непријатностите што ги носи оваа состојба, тогаш треба да ги избегнувате овие 15 намирници:

 

 • Мед
 • Млеко или други млечни производи што содржат лактоза
 • Лук
 • Кромид
 • Карфиол
 • Печурки
 • Артишок
 • Авокадо
 • Кајсии и други плодови без семки
 • Јаболка
 • Пченица
 • Индиски ореви
 • Ф’стаци
 • Грав
 • Сушено овошје

 

Друга работа што може да влијае на надуеноста е брзината со која јадете:

 

– Брзото јадење и голтањето воздух додека голтате храна може да доведе до надуеност, особено ако јадете многу обилен оброк. Проголтаниот воздух обично се исфрла во форма на подригнување, пред да стигне до цревата каде што може да предизвика надуеност, но ако забележите дека многу подригнувате после оброкот и чувствувате надуеност и гасови неколку часа подоцна, може да се чувствувате подобро ако успорите со јадењето. Одличен начин за намалување на надуеноста е да јадете помали оброци, да јадете полека и да пиете многу вода наместо газирани пијалоци – додала таа.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber