Рецепт за салата со варени јајца, ротквици и млад кромид: Вистинска рапсодија на вкусови

24 април, 20220
krompir-salata-830x0

Идеален начин да ги искористите варените јајца и да ја збогатите празничната трпеза

Бидејќи денес на празничната трпеза ќе има многу различни јадења и деликатеси, како и многу варени јајца, ќе имаме корист од рецептите во кои може да се искористат.

И да не сте подготвиле некоја од празничните салати, оваа е готова за десет минути, вкусна е, заситува и освежува.

Состојки:

3 варени јајца

ротквици

млад кромид

3 големи компири

десетина маслинки

200 г мајонез

180 г кисела павлака

сол

бибер

магдонос

Подготовка:

Измијте ги и сварете ги компирите, оставете да се изладат, а потоа излупете ги. Ротквиците исечкајте ги на листови, а младиот кромид на прстени.

Варените компири исечкајте ги на крупни коцки и изрендајте ги јајцата. Свежиот магдонос ситно се сечка. Соединете ги мајонезот и павлаката, па додадете ги сите останати состојки.

Додадете бибер по вкус, сè убаво измешајте и оставете убаво да се излади.

Готовата салата посипете ја со магдонос и сечкани маслинки, па послужете.

Пријатно!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi