Решете ги испуканите пети со една состојка која сите ја имаме дома!

6 февруари, 20220
7d76308620170cff1f2e0936ae68e74e2d8b9cf0

Третманите за омекнување на потпетиците со скапи креми или педикир чинат цело богатство, па понекогаш сме подготвени да страдаме од груби и нималку предизвикувачки потпетици. Наместо да се најдете во една од овие ситуации, ви носиме одличен метод за решавање на испукани пети коj стапалата ќе ви ги регенерира преку ноќ.

Тајната е во само една состојка што ја има секоја кујна – лимонот.

Третман со лимон

Сè што ви треба за овој третман е еден голем лимон, чорапи кои вообичаено ги носите и хидратантна или масло за кожа.

Исечете го лимонот на половина и исцедете го сокот. Се што ви треба е кора од лимон со малку пулпа во неа. Половините од лимонот ставете ги директно на петиците. Облечете чорапи и чувајте ја оваа лековита облога на нозете 30 минути.

Половина час за опуштање и регенерирање на кожата на стапалата не е долг, но резултатот ќе ве воодушеви. По 30 минути, соблечете ги чорапите, фрлете ги половините од лимонот и погледнете ги петите. Кора од лимон и неговата пулпа содржат есенцијални масла кои ја омекнуваат и регенерираат кожата, сите стари клетки од кожата лесно се отстрануваат или само малку изгребете ги петите! И без стругање, пукнатините на петите стануваат помалку видливи по првата процедура, а доколку ги изведувате редовно, кожата на стапалата ќе изгледа беспрекорно два до три пати неделно!

Сега нанесете малку хидратантна крема или масло на стапалата и повторно облечете ги чорапите. Кокосово масло или путер, крем од невен или мешавина од глицерин и алкохол ќе имаат одлично влијание на петиците. Оваа последна процедура ја храни кожата и им помага на петиците да останат мазни долго време.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma