РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: Крцкави компирчиња со сланина!

21 март, 20220
Screenshot_3

Денес, едно многу брзо јадење кое сите го обожаваат

 

 

 

Потребно е:

  • 1 кг компир
  • 300 грама сланина
  • Сол
  • бибер
  • сода бикарбона
  • малку зачинска сува пиперка.

 

 

Подготовка:

 

Излупете ги компирите и исечете ги на големи парчиња. Ставете го во вода да се варат околу 20 минути. Во водата додадете 1 лажичка сода бикарбона и 1 лажичка сол. Исцедете ги компирите и оставете ги на страна.

 

Во тава ситно исецкајте ја сланината и пропржете ја. Во неа додадете ги варените компири. Додадете зачини по ваш избор: бибер, зачинска пиперка, малку рузмарин или мајчина душица.

 

Уживајте!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi