САКАТЕ ДА ГИ ПУКАТЕ ПРСТИТЕ? Доктор објасни ЗОШТО треба веднаш да престанете! (ВИДЕО)

7 март, 20220
487095_art4_f

Доколку имате навика да ги крцкате прстите, послушајте го советот на овој лекар.

За некого тоа е навика, за некого олеснување, но нема сомнеж дека многу луѓе сакаат да ги пукаат прстите.

Сепак, доктор Карл Крушзелницки, кој има над 360.000 следбеници на социјалната мрежа TikTok, објаснува зошто не треба да го правите тоа.

Истражување на оваа тема, во кое учествувале дури 300 луѓе, ја отфрли можноста дека крцкањето на прстите доведува до артритис.

Сепак, иако не би требало да заболите од артритис, може да се појави нешто друго, а тоа е слабост во зглобовите.

Отворањето тегли и тапи можеби не ви е така лесно, па затоа се препорачува да не ги крцкате прстите.

Тој го спомна и истражувањето на д-р Дејвид Огер, кој 50 години ги крцкал само прстите од десната рака. По пет децении, споредбата со левата рака покажала дека нема значителни промени.

Видеото може да го погледнете ОВДЕ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi