Седењето со скрстени нозе може да биде ОПАСНО по вашето здравје, еве што МОРА да направите

1 август, 20220
devojka-noge

Седењето со скрстени нозе може да предизвика проблеми со циркулацијата и проширени вени

Една несвесна акција како прекрстување на нозете додека седите може да предизвика многу проблеми.

Канадскиот остеопат Брендон Талбот советува никогаш да не ги прекрстувате нозете додека седите бидејќи тоа создава притисок на една од главните дренажни области во долните екстремитети.

Додека седите, избегнувајте да ги прекрстувате нозете. Ова создава компресија во една од главните дренажни области на долниот екстремитет, областа на препоните. Целата крв од долниот екстремитет тече во феморалната вена (голем крвен сад во бутот) која патува под ингвиналниот лигамент (препоните).

„Непотребниот притисок може да доведе до проблеми со циркулацијата и на крајот да придонесе за болести на вените, вклучително и проширени вени“, објаснува Талбот.

Брендон исто така објаснува дека здравјето на вените може да се подобри со редовно вежбање.

– Не мора да биде тренинг со отпор, може да биде нешто едноставно, како одење. Обидете се да се движите најмалку 30 минути дневно – советува тој.

Талбот додава дека одржувањето здрава тежина го намалува ризикот од висок крвен притисок.

– Внатрешните масти исто така можат да го ограничат протокот на крв, зголемувајќи го притисокот врз вените. Високиот крвен притисок со текот на времето може да ги ослаби ѕидовите на крвните садови – вели тој.

Она што го советува е да избегнувате долго седење.

– Обидете се редовно да ги менувате позициите во текот на денот – вели Талбот.

Проширените вени се појавуваат кога малите залистоци во вените на нозете престануваат да работат правилно, предизвикувајќи крв да се собира во вените и да ги направи отечени и болни.

Зголемениот притисок во вените исто така може да ја направи кожата виолетова и сува.

Ако не се лекува, ова може да доведе до компликации како што се крварење, хронична венска инсуфициенција и кожни чиреви.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi