Седум причини зошто постојано ви е СТУДЕНО без разлика колку добро се облекувате

22 јануари, 20220
Screenshot_17

Причините за постојаното чувство на студ се многубројни, но некои можат да бидат сериозно предупредување, велат експертите.

 

Додека повеќето луѓе едноставно oблекуваат дополнителен слој облека или го зголемуваат греењето, други луѓе го доживуваат непријатното искуство на постојан студ со доаѓањето на постудено време.

 

Просечната нормална телесна температура е 36,6 Целзиусови, но може да варира до 0,5 Целзиусови плус и минус, од личност до личност. Како што напредува денот, температурата природно се менува – врвот е околу 18 часот, а потоа паѓа во раните утрински часови.

 

Професорот и директор на Центарот за студии за клиничка анатомија на Универзитетот во Ланкастер, Адам Тејлор, вели дека различни делови од нашето тело имаат различни температури. Тој објасни дека ректумот е најтопол дел од телото со околу 37 Целзиусови степени, па со ушите, а потоа и устата.

 

Изненадувачки, тој вели дека пазувите се најстудениот дел од телото.

 

Проф. Тејлор истакнува дека постојат и други фактори кои влијаат на нашата температура и дека постојат неколку причини зошто ви е секогаш ладно.

 

Ако ви е студено затоа што температурата падна за околу 10 степени Целзиусови за еден ден – ова е нормално, но ако се тресете додека на сите околу вас им е пријатно – тоа може да биде знак за предупредување.

 

Обично е постудено за жените, што делумно се должи на психологијата и поголема чувствителност на состојби што можат да придонесат за студ, вели д-р Холи Филипс.

 

Ова се 7 можни причини зошто ви е постојано студено:

 

1.Вие сте премногу слаби

 

Мала телесна тежина, поточно кога БМИ (индекс на телесна маса) е 18,5 или помал, може да доведе до значително постудување.

 

Кога сте многу слаби, недостасува соодветно ниво на телесни маснотии што ве „изолира“ од студената температура.

 

Исто така, за да одржуваме толку низок БМИ, тоа значи дека или драстично го намаливме внесот на храна или не јадеме скоро ништо. И кога прескокнуваме калории, го забавуваме метаболизмот, што доведува до фактот дека не произведува доволно телесна топлина.

 

2.Дисфункција на тироидната жлезда

 

Додадете нетолеранција на студ на долгиот список на здравствени проблеми што ги создава оваа жлезда во вратот.

 

„Ако сте секогаш ладни, тоа значи дека страдате од хипотироидизам, што значи дека тироидната жлезда не лачи доволно хормони“, објаснува др. Филипс додава дека без соодветно ниво на овој хормон, метаболизмот се забавува и го спречува телото да произведува доволно топлина.

 

Други знаци на овој проблем се: истенчување на косата, сува кожа и слабост.

 

3.Анемија

 

Ниските нивоа на железо во крвта се најчеста причина за хронично чувство на студ.

 

Имено, железото е клучен минерал кој им помага на црвените крвни клетки да пренесуваат кислород низ телото, што значи дека тие носат топлина и други хранливи материи во секоја клетка на нашиот систем.

 

Без доволно железо, црвените крвни зрнца не можат ефикасно да ја завршат својата работа, па затоа се тресете од студ.

 

4.Слаба циркулација

 

Ако стапалата и рацете ви се секогаш ледени, а остатокот од вашето тело е на нормална температура, тогаш имате проблеми со циркулацијата на крвта, односно поради одреден проблем, крвта не ги достигнува екстремитетите.

 

Срцевите болести можат да бидат причина, бидејќи ова укажува на тоа дека срцето не ја пумпа вашата крв ефикасно или блокадата на артеријата спречува крвта да стигне до прстите. Инаку, циркулацијата е под влијание на пушењето.

 

5.Недостаток на спиење

 

Истражувањата покажуваат дека слабиот сон ја намалува активноста во хипоталамусот, дел од мозокот одговорен за регулирање на телесната температура.

 

6.Ран знак на дијабетес

 

„Неконтролираниот дијабетес може да предизвика дијабетична нефропатија, што е постојан напад на нервите кои овозможуваат сензации во рацете и нозете“, вели др. Рор

 

Тогаш може да почувствувате вкочанетост, а понекогаш и болка во рацете и нозете, а бидејќи овие нерви се одговорни и за испраќање порака до вашиот мозок за чувството на температура, вашите раце и нозе исто така можат да бидат ладни.

 

Дијабетичната нефропатија се развива постепено, па може да не сте свесни за нејзиното постоење. Но, ако имате дијабетес или имате симптоми на болеста (првите три се обично често мокрење, чувство на замор и зголемена жед), посетете лекар.

 

7.Недостаток на витамини

 

Студот може да биде предизвикана од недостаток на витамин Б12, кој може да се најде во храна од животинско потекло, и игра голема улога во намалувањето на чувството на студ.

 

“На телото му треба витамин Б12 за да произведе црвени крвни клетки кои носат кислород. Недостаток на овој витамин може да доведе до проблеми со анемија, намалување на бројот на црвени крвни клетки и на крајот студ”, објаснува Мун.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi