СЗО ги истражува потенцијалните проблеми со слухот поврзани со вакцините против корона вирусот

30 март, 20220
Screenshot_10

Луѓето кои пријавиле зуење во ушите биле на возраст од 19 до 91 година, а речиси три четвртини биле жени

 

 

Светската здравствена организација (СЗО) ги испитува ретките извештаи за губење на слухот и други проблеми со слухот по вакцинацијата против корона вирусот.

 

Во билтенот објавен на нејзината веб-страница, СЗО соопшти дека е свесна за ненадејните проблеми со слухот, особено тинитус или зуење во ушите, кои би можеле да се поврзат со вакцините против корона вирусот.

 

СЗО пријави 367 случаи на тинитус и 164 случаи на губење на слухот ширум светот кај луѓето кои примиле вакцина против корона, обично во рок од еден ден по вакцинацијата.

 

Во светот се дадени повеќе од 11 милијарди дози вакцина против корона, така што проблемите со слухот се чини дека се исклучително ретки во споредба со бројот на дадени дози.

 

Луѓето кои пријавиле тинитус биле на возраст од 19 до 91 година, а речиси три четвртини биле жени.

 

Извештаите дојдоа од 27 земји, вклучувајќи ги Италија, Обединетото Кралство и САД. Повеќе од една третина се пријавени меѓу оние кои работат во здравствениот сектор.

 

Апликациите беа идентификувани од Центарот за мониторинг во Упсала, независна, непрофитна организација во Шведска која соработува со СЗО. Многу пациенти се опоравија, се вели во извештајот. Некои претходно изјавија за NBC News дека тинитусот им го променил животот со месеци.

 

Проблемите со слухот се опишани како зуење или шуштење во едното или двете уши. Причината за тинитус кај овие луѓе сè уште не е позната, а нема докази дека вакцините можат да предизвикаат некакви проблеми со слухот, според СЗО, Центрите за контрола и превенција на болести и компании кои произведуваат вакцини.

 

Истражувањата за ова прашање се ограничени. Студијата објавена во февруари ги разгледа извештаите за проблеми со слухот по вакцинацијата против корона, но покажа дека таквите проблеми не се почести по вакцинацијата отколку што би се очекувало кај општата популација.

 

Друга студија, исто така објавена минатиот месец, откри минимално зголемување на проблемите со слухот по примањето на вакцината против корона Pfizer / Bayontek.

 

Во билтенот на СЗО се наведува дека 80 проценти од пријавените случаи на тинитус се развиле по администрацијата на вакцината „ Pfizer “. Но, тоа би можело да биде затоа што многу извештаи за проблеми со слухот дошле од здравствени работници кои биле меѓу првите кои ја примиле вакцината. Портпаролот на Pfizer подоцна изјави за NBC News дека компанијата не открила „причинско-последична врска“ помеѓу вакцината против корона и извештаите за проблеми со слухот.

 

„Со оглед на тоа што сѐ уште има ограничени податоци во литературата кои даваат докази за оваа поврзаност, потребно е дополнително следење“, соопшти СЗО.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi