Сигнали што телото ги праќа ПРЕД да се разболиме: Ова се повици за помош, а еве КАКО да препознаете ШТО НЕ Е ВО РЕД

5 март, 20220
Screenshot_7

Пред да се разболи, телото ни ги испраќа овие сигнали

 

 

Препознајте ги 10-те сигнали што ни ги испраќа телото пред да се разболиме:

 

Сува кожа – на вашето тело му недостасува витамин Е. Вклучете јаткасти плодови, мрсна риба и растителни масла во вашата исхрана за да ги надополните резервите.

 

Кршливи коса и нокти – Овие симптоми укажуваат на недостаток на витамини од групата Б и калциум. Ги има многу во житарките од цело зрно, интегралниот леб.

 

Крварење на непцата – Во телото има недостаток на витамин Ц. Го има во кромидот, лукот, овошјето и зеленчукот. Можете да пиете и чај од шипка.

 

Лош сон и раздразливост – Зборува за недостаток на магнезиум и калиум. Овие елементи во трагови се наоѓаат во суви кајсии, џем од кајсии, сливи и цвекло.

 

Грчеви навечер – Зборува и за недостаток на магнезиум и калиум.

 

Груба кожа на лактите – Ова е јасен симптом на недостаток на витамини Ц и А. Тие се во нивниот зеленчук и портокалово овошје: моркови, тикви, домати, кајсии, суви кајсии.

 

Желба за сол – Во телото се населила инфекција или се влошиле воспалителните процеси, пред се во генитоуринарниот систем.

 

Желба за слатки – Можеби сте исцрпени и ви треба енергија – гликоза. Во овој случај, подобро е да користите мед или темно чоколадо за да избегнете проблеми со гастроинтестиналниот тракт.

 

Сакам свежа храна – Овој симптом може да укажува на гастритис или проблеми со црниот дроб. Свежата храна ќе помогне да се ублажат грчевите и да се смири стомакот.

 

Свежа храна – Можеби сте депресивни.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi