Симптоми кои укажуваат на тоа дека ви недостасува овој ВАЖЕН ВИТАМИН во вашето тело

1 мај, 20220
profimedia-0280015605

Витаминот Д игра витална улога во одржувањето на целокупното здравје и благосостојба. Неговото намалено присуство во организмот предизвикува послаба апсорпција на калциум, што пак води кон заболувања на коските, како рахитис и остеопороза. Низа истражувања покажуваат дека недостатокот на витамин Д може да доведе и до зголемена тежина, депресија, проблеми со срцето итн. Па, доколку во последно време се чувствувате изморено и депресивно, прочитајте ги ризик-факторите и симптомите на намалено количество на овој витамин во организмот, проследени со совети за подобрување на состојбата.

 

 

 

Ризик-фактори

 

Бременост: Витаминот Д е суштински за добар развој на коските и забите на бебето.

 

Темна кожа: Колку е потемна бојата на кожата, толку поголема е потребната изложеност на сонце за апсорбирање на витамин Д.

 

Престој во затворени простории: Доколку речиси цел ден сте во канцеларија или дома, веројатно организмот копнее за сонце.

 

Дебелина: Витаминот Д потешко се апсорбира кај луѓето со зголемена телесна тежина.

 

Лекови: Некои лекови, како оние против епилепсија, може да предизвикаат разградување на витаминот Д дури пред организмот да има шанса да го апсорбира.

 

Возраст: Како старееме, организмот станува сѐ помалку способен за синтетизирање на овој витамин.

 

 

5 знаци на недостаток од витамин Д

 

Замор: Никако не ви се станува од кревет? Доколку постојано сте летаргични, и покрај тоа што спиете доволно часови, можеби имате недостаток на витамин Д.

 

Сува кожа и кршлива коса: Ова е најочигледниот знак за намалено количество на витамин Д. Имате чувство дека секое средство за кожа или коса е едноставно немоќно.

 

Депресија: Витаминот Д влијае и на расположението. Доколку сте редовно нерасположени, земајте суплементи, што ќе ви го покачат нивото на серотонин.

 

Бавно заздравување на рани: Ова не е само знак на сериозен недостаток од витамин Д, туку и на други здравствени проблеми.

 

Доколку се пронајдовте во некои од точките, закажете преглед кај лекар, направете анализа на крвта и таа ќе покаже дали навистина се работи за намалено количество на овој витамин во организмот.

 

 

Што да преземете?

 

Сонце: Всушност, недостатокот од овој витамин не е ништо повеќе од недостаток од изложеност на сонце. Па затоа излезете надвор и уживајте во сончевите зраци!

 

Суплементи: Доколку сте ноќна птица или сте постојано внатре, земајте суплементи, кои може да се најдат во форма на капсули или во течна форма.

 

Исхрана: Нивото на витамин Д може да го зголемите и преку исхраната. На пример, преку консумирање на риба, жолчки од јајце, житарки, некои видови сирење и печурки. Сепак, ова не е доволно и мора да биде придружено со почесто изложување на сонце и земање на суплементи.

 

 

Придобивки од витаминот Д

 

По правилна терапија, ќе ги почувствувате следниве подобрувања.

 

  • Поздрава кожа
  • Поздрава коса
  • Посилни коски
  • Подобрена состојба на забите
  • Подобрено расположение
  • Зголемена енергија
  • Посилен имун систем
  • Подобрена концентрација

 

Не трошете уште една скапоцена недела од вашиот живот, борејќи се со лошото расположение и летаргијата. Уште денес направете анализа на крвта. Можеби така ќе го најдете решението што толку долго го баравте!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi