Сите забораваат да нанесат крема на еден дел од телото, а тоа може да биде ОПАСНО по здравјето!

16 јуни, 20220
suncanje-1-1

Дерматолозите ја нагласуваат важноста да се нанесува крема за сончање секој ден, не само во текот на летото
Сезоната капка по капка веќе започна, и важно е повторно да се потсетите колку е важно да ја заштитите вашата кожа од сонцето.
Дерматолозите немилосрдно предупредуваат дека е неопходно да се нанесува крема за сончање секој ден, а не само кога сте на одмор.
Сепак, дури и оние кои ќе се решат да го следат советот и да ја нанесуваат кремата секој ден, забораваат да згмечат еден дел од телото – очните капаци.


„Некои од најлошите карциноми на кожата што сум ги видел се забележани на очните капаци“, вели д-р Каран Лал, дерматолог од Њу Џерси.
– Операциите за рак на овој дел од телото се многу комплицирани бидејќи може да останат големи алкали кои доведуваат до хронично суво око. Сум видел луѓе кои поради рак немаат кожа на очните капаци – нагласува тој.
Дерматологот Хедли Кинг вели дека многу луѓе избегнуваат да нанесуваат заштитни креми околу очите бидејќи кожата таму е многу чувствителна или можеби мислат дека кремот ќе им влезе во очите. Но, дефинитивно сакате да ја заштитите кожата на очните капаци.

– Важно е да се нанесува крема за сончање на сите делови од кожата кои се изложени на УВ зрачење, а тука спаѓаат и очните капаци. Ракот на кожата често го гледаме токму во пределот на очите, а во некои случаи тие се тешки за лекување и поагресивни – предупредува Кинг.
Каран Лал истакнува дека кожата на очните капаци е многу тенка, а со тоа и чувствителна на оштетување од сонце, поради што е уште поважно да не го прескокнувате овој дел од телото при нанесување на кремот. Бонусот, додава тој, е што редовното нанесување на заштитни креми може да го ублажи опуштањето на очните капаци, кое најчесто е предизвикано од стареењето.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi