Скриена од љубопитните погледи! Дали е ова најубавата плажа на Медитеранот?

14 мај, 20220
62127579 (1)

Calanque d’En-Vau е најубавата плажа во националниот парк Каланке, која се протега на околу 520 квадратни километри на југот на Франција помеѓу Марсеј, Касис и Ла Чиотато. Некои тврдат дека е една од најубавите плажи во Франција, но и на целиот Медитеран.

Тоа е атрактивна плажа со камчиња опкружена со високи карпи и кристално сина вода. Поради повлечената положба, таа е скриена од љубопитните очи, а многумина се чувствуваат како последните луѓе на светот.

До плажата се стигнува од морето со брод или од копното – пеш. Имајте на ум дека од Касис до плажата во просек се потребни околу два часа брзо одење, а од Порт Миу час помалку.

Патеката во спротивна насока е малку подолга поради искачувањето по карпите, па затоа не се ни препорачува при големите горештини во јули и август. Покрај тоа, поради можноста за пожар во средината на летото, патеките до Calanque d’En-Vau некогаш беа затворени за јавноста. Бидете сигурни да проверите пред да одите таму.

Плажата беше популаризирана со филмот „Фантомас“ од 1964 година – еден вид француска верзија на Џејмс Бонд што го воодушеви светот. Во Calanque d’En-Vau француските власти го бараа неостварливиот Phantom.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber