Слабеењето на видот се случува за време на стареење, но со овие ДВЕ НАМИРНИЦИ може да се ЗАБАВИ

24 јануари, 20220
vid-citanje-zena-2048x1481

Со текот на годините, човечкото тело го намалува природното производство на супстанции и супстанции кои се неопходни за негово совршено функционирање.

Начинот на живот, но и неизбежното стареење оставаат траги на човековото здравје, изглед и сетила.

Очите на повеќето луѓе страдаат со текот на годините. Оштетувањето на видот е сосема вообичаено и погодува многумина, на кои им е тешко да извршуваат некои секојдневни активности.

Иако падот на видот е природен процес кој не може секогаш и целосно да се спречи, треба да се преземат сите неопходни мерки за да се направи тоа од витално значење и да се зачува што подолго.

Според Optometris, д-р Најџел Бест вели дека постојат намирници кои ги снабдуваат очите со хранливи материи кои ги хранат очните ткива и го одржуваат овој дел од телото витален.

Според овој експерт, кивито и пиперката се две многу корисни намирници кога станува збор за одржување на видот и општо за здравјето на очите.

Двете намирници се богати со зеаксантис и лутеин – главните хемиски соединенија кои се наоѓаат во човечкото око – кои можат да ги намалат проблемите со видот.

– Кивито не само што е богато со антиоксиданси и има огромно количество влакна, туку е полно и со витамин Ц и витамин Е, додека пиперката ви дава најголема количина на витамин Ц по калорија – изјави Бест.

Според неговата препорака, три дневни порции киви може да го намалат ризикот од губење на видот поврзан со стареењето за дури 36 отсто, а препорачува и пиперките да се консумираат сирови, бидејќи преработката го намалува нивото на витамин Ц.

– Причината зошто витаминот Ц е толку важен е затоа што помага во формирањето на колаген, протеин кој придонесува за здрава структура на очите – рече тој.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi