СЛАБЕЈТЕ И ПОДОБРЕТЕ ГО ИМУНИТЕТОТ: Откриваме каква храна треба да јадете за да ослабнете и да бидете здрави

14 јануари, 20220
Screenshot_1

Исхраната богата со растителни влакна може да има неверојатни придобивки, не само што влакната се вистински разбивач на маснотии, туку и студиите покажаа дека тие можат да бидат природен регулатор на апетитот.

 

Експертите за интерна медицина дошле до заклучок дека влакната можат да ви помогнат да живеете подолго.

 

Жените кои консумирале најмногу влакна во текот на деветгодишното истражување имале 22 отсто помали шанси да умрат. Истата студија докажа дека жените кои имале исхрана богата со влакна имаат до 59 отсто помали шанси да умрат од срцеви заболувања и респираторни инфекции.

 

Исхраната богата со влакна, исто така, може да го одржува здравјето на цревата, така што добрите бактерии можат да напредуваат, што пак му помага на телото да произведува свои витамини. Тие вклучуваат биотин, витамин Б кој е одличен за зајакнување на тенката коса. Со оглед на тоа што влакната се борат против воспалението, тие исто така помагаат во спречување на воспаление, од акни и егзема до опуштена кожа. Познато е дека совршената рамнотежа во цревата доведува до подобрување на имунитетот.

 

Многу луѓе консумираат помалку од препорачаните 25 грама влакна дневно, а за да ги почувствуваат сите придобивки против стареењето, неопходно е да се јадат најмалку 35 грама дневно.

 

Има многу одлични намирници кои се богати со влакна: грав, артишок, брокула, меки снегулки, овесна каша, јаткасти плодови, леќа, пршута и сезонски капини.

 

Еве неколку замени што можете да ги направите за да додадете повеќе влакна во вашата дневна исхрана: заменете го белиот ориз со спелт, тестенините од бело брашно со одие од цели зрна, меленото говедско месо со леќа, белиот леб со црн и пирето со печени компири со лушпа.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma