СЛАТКА ИСТАНБУЛСКА НОЌ: Колач кој ги освојува сите сетила, a се спрема супер лесно!

16 февруари, 20220
271017_istambulskanockolac_ls

Состојки:

– 125 гр маргарин
– 4 лажици мед
– 4 лажички шеќер
– 100 гр чоколадо за готвење
– 100 гр мелени бисквити
– 100 гр мелени ореви
– 200 гр пржен сусам

Подготовка:

Во тавче на умерена температура растопете ги маргаринот, медот, чоколадото и шеќерот, мешајте додека не се соединат. Додадете прженo семе од сусам, ореви и бисквити и измешајте сè заедно.

Добиената маса истурете ја на алуминиумска фолија, завиткајте ја додека е топла, ставете ја во фрижидер да се стегне и исечете и послужете кога ќе се излади.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi