Солена ужина што децата ќе ја обожаваат: Палачинки од компири и сирење (РЕЦЕПТ+ВИДЕО)

31 март, 20220
krompir

Можете да ги јадете слатки и солени

Компирите и сирењето се најчестата храна во нашите кујни.

Ако сакате да пробате нешто сосема ново, можете да пробате да направите палачинки од сирење и компири.

Ова не се класични палачинки, тие се слични на крофни, а можат да бидат и слатки и солени.

Состојки:

– компири (500 гр.)

– сирење моцарела – која било количина

– бело брашно

– сол

– бибер

Подготовка:

Излупете ги, исечкајте ги и сварете ги компирите.

Кога водата ќе зоврие, исцедете ги компирите и ставете ги во сад.

Додадете сол, шеќерот, бибер и брашно, изгмечете и мешајте додека смесата не се соедини.

Кога смесата ќе се соедини, со лажица за сладолед направете топчиња со средна големина и сплескајте ги колку сакате.

Врз тестото од компири ставете го сирењето кое претходно сте го исечкале на коцки.

Пржете во масло до златно кафеава боја.

Целата процедура можете да ја погледнете во видеото подолу:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi