СПАС ЗА СУВА, ОШТЕТЕНА И ВИТКАНА КОСА: Домашен путер кој ја обновува косата и го поттикнува нејзиниот раст

25 јануари, 20220
Kovrcava-kosa

Ако сте еден од оние среќници со бујни кадрици, знаете дека им треба многу грижа и љубов за да останат здрави и да изгледаат убаво. Кадравата коса е природно сува и склона на оштетување, па затоа се неопходни третмани за регенерација, но постои уште едно ефикасно оружје кое ја зачувува нејзината влажност и сјај – путерот за коса.

Што е путер за коса?

Тоа е густ производ за обликување, кој се состои од богат путер и масло. Заедно ја хидрираат сувата коса и и даваат прекрасен сјај. Путерот за коса ја задржува влагата и ја штити вашата нежна коса од кршење и други оштетувања, па ако имате кадрава или сува коса, треба да го вклучите овој производ во вашата рутина за нега на коса.

Се нанесува исклучиво на чиста и измиена коса, а не се препорачува за исправување на косата, ниту за мешање со хемиски производи.

Најчесто е комбинација од шеа, манго или какао путер и масло од рицинус, авокадо и кокос. Иако постојат неколку добри брендови кои произведуваат путер за коса, можете лесно да ги направите сами дома.

Како да направите путер за коса дома?

Состојки:
1 ½ шолја шеа путер (може да користите и какао, манго или путер од кокум)
2 лажици масло од семе од коноп
2 лажици кокосово масло
2 лажици рицинусово масло
5-6 капки од кое било есенцијално масло (како масло од лаванда, нане или рузмарин)

Инструкции:

Во тенџере растопете го путерот, а потоа додадете ги маслата. Оставете ја смесата на страна и оставете да се излади. Кога смесата ќе се стврдне, мешајте ја 5-7 минути или додека не почне да изгледа како шлаг. Кога ќе завршите, префрлете го во тегла или друг сад. Овој домашен путер за коса може да трае околу 3 месеци.

Кој може да го користи?

Иако путерот за коса е неверојатен, некои типови коса со него може да изгледаат мрсно. Затоа, се препорачува да се користи само ако:

– Имате кадрава или брановидна коса
– Имате многу порозна коса
– Имате густа и груба коса.
– Имате сува коса.
– Имате испукани врвови и оштетена коса.

Како да го користите?

Како маска за коса:

Поделете ја косата на делови и почнете да го нанесувате путерот малку по малку по целиот скалп. Целосно покријте го скалпот и влакната и оставете да делува еден час. Потоа измијте ја косата како што обично ја миете косата. Употребата на путер за коса како маска пред шампонирање ќе помогне косата да расте и да додаде сјај на вашата коса.

Регенератор за оставање:

По миењето на косата, кога вашите прамени се речиси суви, можете да го користите путерот за коса како регенератор за одмор. Земете путер со големина на грашок и загрејте го меѓу дланките. Потоа почнете да го нанесувате по должината на косата, од врвовите до средината на косата. Внимавајте на количеството путер што го нанесувате, бидејќи ако го користите премногу, косата може да ви стане мрсна. Редовното повторување ќе ги скроти локните и ќе и даде сјај на вашата коса.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi