СТАРИНСКИ РЕЦЕПТ ЗА ПРИПРЕМА НА ПИРЕ ОД КОСТЕН: Вкусен и здрав, готов за час!

7 февруари, 20220
132239_shutterstock-661992796_ls

Состојки:

1 кг костени
500 мл полномасно млеко
2 ванилин шеќер
20 гр бел шеќер
25 мл рум

Инструкции:

Сварете ги костените во вода и излупете ги. Излупете ги додека се топли, чувајте ги покриени во тенџере за да останат загреани што подолго.

Излупените костени исечкајте ги до пире. Истурете го млекото, додадете шеќер и рум и варете додека костените не го впијат млекото и сè измешајте. Ако мислите дека смесата е премногу густа, додадете уште млеко, а ако е премногу ретка, варете уште малку.

Кога костените ќе го впијат млекото и ќе направат густа смеса, поминете ги во мелница за месо за да добиете тестенини.

Декорирајте со шлаг.

Пријатно!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi