Стоп за остеопорозата: 3 билки кои го одржуваат здравјето и силата на коските

23 февруари, 20220
331340_shutterstock-1402322831_ff

Одржувањето здрави коски е многу важна ставка за секого во животот, па затоа постојат начини на кои можете да го запрете слабеењето што може да предизвика проблем во телото.

Неопходно е да имаме здрави коски во текот на животот, но како што старееме, нашите коски ја губат својата густина, а оваа болест се нарекува остеопороза. За да се запре овој процес што е можно повеќе, потребно е да се биде физички активен и да се внесува што е можно повеќе намирници кои ќе придонесат за тоа.

Банана со црни точки

Оваа банана е богата со минерали кои помагаат во борбата против остеопорозата, бидејќи содржи минерали како магнезиум, калиум, манган, фолна киселина и други… Содржи и витамини кои се добри за одржување на густината на коските. Иако многумина можеби нема прво да ја „фатат“ оваа банана, експертите велат дека таа е многу поздрава од жолтите или зелените банани бидејќи содржи ензими кои ги подобруваат метаболичките процеси во телото.

Сусам

Семето од сусам содржи манган, магнезиум, калциум и селен. Покрај сето ова, многу здраво е и маслото од сусам, кое има големи придобивки, па помага и во борбата против остеопорозата, а понекогаш се користи и во исхраната како замена за маслиновото масло. Се препорачува на пр. една лажица сусам во 100 мл јогурт, па оставете преку ноќ и наутро јадете на празен стомак.

Брокула

Brokoli

Ова растение е богато со калциум, минерали и протеини, а во врска со тоа е одлично за здравјето на коските. Овој зеленчук може да се јаде во различни форми, но кога се готви ги губи своите својства, па затоа најдобро е брокулата да се јаде сурова. Поради овие својства, оваа храна е неопходна за функционирање на организмот и зачувување на здравјето на коските.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi