Студии: И mRNA и векторските вакцини обезбедуваат добра заштита од тежок Ковид

13 мај, 20220
Screenshot_5

Додека вакцините mfNA од Pfizer / BioNTech и Modernа генерираат повисоки нивоа на антитела за заштита од инфекција со SARS-CoV-2, вакцината базирана на вируси AstraZeneca обезбедува еднаква заштита од хоспитализација и смрт од ковид-19, покажуваат десетици студии.

 

Панел од експерти во Југоисточна Азија испита 79 претходни студии за студија финансирана од AstraZeneca. Двата типа вакцини покажаа повеќе од 90 проценти ефикасност против хоспитализација и смрт, велат панелистите во извештајот објавен на Research Squareuпред прегледот.

 

„Високите нивоа на антитела по вакцинацијата против Ковид-19 често се толкуваат како ефикасност на вакцината. Сега знаеме дека иако почетните нивоа на одговорите на антителата може да варираат меѓу вакцините, нивната способност да спречат хоспитализација или смрт од ковид-19 е еднаква“, вели членот на панелот д-р. Ерлина Бурхан, специјалист за белодробни заболувања на Универзитетот во Индонезија.

 

Портпаролот на панелистот рече дека резултатите сугерираат дека властите треба да стават на располагање секаков вид на вакцина што е достапен и оптимален за нивната локална ситуација, и дека луѓето кои можат да изберат која вакцина да ја земаат треба да знаат дека најдобрата е онаа што можат да ја добијат најбрзо.

 

Посебна студија објавена во списанието Nature Communications покажа дека иако вакцината на Modernа обезбедува малку поголема заштита од инфекција со коронавирусот отколку Pfizer / BioNTech, „нема разлики во ефикасноста на вакцината против хоспитализација, интензивна нега или смрт / префрлање во хоспис. “

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber