Студија откри која е убедливо најчестата причина за кавга во врските и браковите

28 февруари, 20220
1645971202-shutterstock_1944307258-750x500

Новото истражување покажа дека финансиските проблеми се оние кои внесуваат најмногу раздор во односите, поради парите најчесто се караме со партнерите и не успеваме да најдеме компромис.

Анкетата е спроведена меѓу две илјади луѓе во Велика Британија, а 62 отсто од нив изјавиле дека најчесто се караат со партнерите поради пари. Прекумерното трошење беше главната причина поради која се разгореа кавгите. Осигурителната компанија Ројал Лондон изјавила дека 33 отсто од луѓето веруваат дека тоа е некомпатибилно со партнерот кога станува збор за трошење и заштеда, пишува Klix.ba.

Секој четврти човек смета дека нивниот партнер е неодговорен кон парите. Приближно една третина (75 проценти) од луѓето ги чуваат сите пари на посебни сметки, додека само 24 проценти од паровите чуваат сè на заедничка сметка, пишува магазинот Independent.

„Иако ова не изгледа како романтична тема, важно е да разговарате со партнерот за пари бидејќи во спротивно се повеќе ќе се карате. Ако нема дискусија за пари, едниот ќе се увери дека неговиот начин на справување со финансиите е сосема исправен и нема да разбере зошто партнерот го нема истото мислење“, изјави финансискиот специјалист од Royal London, Сара Пенелис.

„Клучот за хармоничен однос е да се зборува за финансии. „Треба да се договорите за начинот на кој ќе ги третирате парите што најмногу ви одговараат, дури и ако тоа вклучува компромис“, додаде таа.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi