Супербрзо и многу вкусно: Колач од ванила крем без печење и потрошено време!

14 март, 20220
318006_kadgodvamseprijedenestoslatkootkrijtenovidesertodvanilakremakojisenepece_ff

Состојки:

3 јајца
200 гр шеќер
100 гр пченкарен скроб
10 гр ванилин шеќер или малку екстракт од ванила
литар млеко
300 мл слатка павлака + 100 гр шеќер во прав (можете и да го изоставите од слатката павлака)
50-100 гр млеко, бело или темно чоколадо

Подготовка:

Измешајте ги јајцата, скробниот шеќер и ванилиниот шеќер со малку млеко и изматете со жица за матење.

Остатокот од млекото се става да се загрее и се додава смесата со јајцата. Гответе додека не се згусне, потоа тргнете го од оган и покријте го со фолија и оставете да се излади.

Кога ќе се излади, изматете со блендер.

Изматете ја павлаката со шеќерот во прав, па соединете ги двете смеси.

Истурете во плех или тавче со димензии 22 × 22 cm, израмнете го и изрендајте го чоколадото. Ставете го во фрижидер да се излади (најмалку половина час).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi