Тогаш ќе биде доцна за КАЕЊЕ: Пет прашања кои мора да си ги поставите на себеси пред РАЗВОД

14 март, 20220
Razvod

Одлуката за развод никогаш не е лесна, а тешко е да се донесе.

И сосема е нормално во тие моменти да ја преиспитате својата одлука и да се запрашате дали сте постапиле правилно или можеби сте згрешиле.

Затоа психолозите советуваат дека е важно да ги разликувате добрите и лошите работи во бракот, а тоа можете да го направите така што ќе си ги поставите следните прашања.

Дали постојат три дефинитивни знаци дека бракот мора да заврши?

Доколку има злоупотреба во вашиот брак, без разлика дали е физичка, вербална или емотивна, тоа е сигурен аларм дека треба да го прекинете бракот со партнерот. Ако некој се однесува на начин со кој е невозможно да се живее, тоа е доволна основа за развод.

Ако вашиот партнер е склон кон зависност од порок, има тенденција да се опива, а потоа да ве малтретира на кој било начин, јасно е дека вашата одлука за развод е вистинскиот избор.

Ако живеењето со вашиот партнер стана несигурна средина за воспитување деца, разводот треба да биде незаменлив дел.

Ако дошло до неверство, дали сте подготвени заедно да работите на врската?

Кога ќе се случи измама, има луѓе кои се подготвени да и простат, а подоцна излегува дека не го направиле тоа вистински. Можете ли да простите и да живеете со предавство, измама? Иако постојат парови кои можат да функционираат и по изневерувањето, како пејачката Бијонсе и раперот Џеј Зи, важно е внимателно да размислите дали сте подготвени за такво нешто.

Дали сте и подготвени и посветени да се промените и да бидете подобри?

Тешко е да останете во брак со некој кој е категоричен да ги повреди вашите чувства или да ги игнорира вашите потреби. Можеби партнерот не ви посветува доволно внимание или не ве почитува како порано и ништо нема да биде подобро ако нивното однесување не се подобри. Внимателно размислете дали вие или вашиот партнер навистина сакате да се промените.

Дали проблемот ќе се реши?

Не секое несогласување или расправија е причината зошто треба да ги повикате вашите адвокати. Размислете дали проблемот е нешто што може да се реши со време или мислите дека е речиси невозможно.

Дали животот ќе ви биде подобар без партнер и по разводот?

Ако можете да се замислите себеси посреќни, да ги остварите вашите соништа и генерално да живеете подобар живот без вашиот сегашен партнер, тогаш има смисла да го прекинете бракот и да поднесете барање за развод.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi