Топ 5 намирници богати со протеини: Со нивна помош можете ги изгубите вишокот маснотии и килограми

16 април, 20220
Screenshot_5

На нашето тело му се потребни протеини за одржување и обновување на ткивата, а на децата за правилен раст и развој

 

Речиси секој ја знае важноста на протеините во исхраната. Протеините се градежни блокови неопходни за раст и регенерација на сите живи клетки. Повеќе од 50 проценти од секоја клетка е составена од протеини кои се одговорни за развојот на мускулите, коските и ткивата.

 

Храната богата со протеини треба да биде вклучена во исхраната и за да ве засити и да изгубите тежина. Ова се петте најпопуларни протеински намирници.

 

  1. Јајца

Јајцата се меѓу најздравите и најхранливите намирници на располагање. Тие се одличен извор на витамини, минерали, здрави масти, антиоксиданси кои ги штитат очите и хранливи материи потребни за функцијата на мозокот.

 

  1. Јаткасти плодови и мешунки

Доколку не јадете месо и млечни производи кои содржат најмногу протеини од сите намирници, тогаш мешунките и јаткастите плодови се вистинскиот избор за вас.

 

  1. Пилешки гради

Пилешките гради се меѓу најпопуларните намирници богати со протеини. Исто така, многу лесно се подготвува – можете да ги готвите, печете, динстате или пржете.

 

  1. Сина риба

Масните риби како лососот содржат омега-3 масни киселини кои имаат неверојатни здравствени придобивки и се многу хранливи.

 

Лососот е риба со висока содржина на здрави масти, што значи дека е полн со здрави омега-3 масни киселини. Тој е и одличен извор на протеини, кои во комбинација со мастите предизвикуваат поголемо чувство на ситост.

 

Туната, како и сите видови риба, има малку маснотии и калории, но е богат извор на протеини. Таа е исто така еден од најдобрите извори на омега-3 масни киселини кои го зајакнуваат здравјето на срцето и мозокот.

 

  1. Младо сирење

Младото сирење има малку маснотии и калории, но е храна богата со протеини. Богат е со калциум, фосфор, селен, витамин Б12 и витамин Б2 и разни други хранливи материи.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi