ТРИ ОДЛИЧНИ СТУДИИ, ТРИ ОДГОВОРИ: Колкава заштита обезбедуваат вакцините против СОЈОТ ОМИКРОН ?

22 јануари, 20220
profimedia-0643958491

Три студии објавени денес понудија повеќе докази дека вакцините против Ковид-19 се ефикасни во заштитата од варијантата омикрон, барем кај оние кои ја примиле третата доза од вакцината.

 

Ова се првите големи американски студии кои се занимаваат со заштитата што ја обезбедуваат вакцините против омикрон, рекоа здравствените власти.

 

Студиите открија резултати од претходни истражувања, вклучително и студии во Германија, Јужна Африка и Обединетото Кралство, кои сугерираат дека достапните вакцини се помалку ефикасни против варијантата омикрон од претходните варијанти на коронавирусот, но дека третата доза значително ја подобрува заштитата.

 

Хоспитализација

 

Првата студија ги разгледа хоспитализациите и посетите на брза помош во 10 американски држави од август до јануари.

 

Утврдено е дека ефикасноста на вакцината е најдобра по три дози на Pfizer или Modernа вакцина во превенцијата на итна помош поврзана со ковид-19.

 

Заштитата падна од 94 отсто за време на делта бранот на 82 отсто за време на бранот омикрон.

 

Заштитата на само две дози беше помала, особено ако поминале шест месеци од примањето на втората доза.

 

Смртност

Друга студија се фокусираше на случаите на ковид-19 и стапките на смртност во 25 американски држави од почетокот на април до Божиќ.

 

Луѓето кои ја примија третата доза од вакцината беа позаштитени од инфекција со коронавирус, и во време кога делтата беше доминантна и во време кога преовладуваше омикрон.

 

Двата написи беа објавени на интернет од Центрите за контрола и превенција на болести (CDC).

 

 

Прележан ковид

 

Тие тестираа луѓе кои беа позитивни на Ковид-19 од 10 декември до 1 јануари на повеќе од 4.600 места за тестирање низ Соединетите држави.

 

Три дози вакцини Pfizer и Moderna беа околу 67 проценти ефективни против симптоматска болест поврзана со омикрон во споредба со невакцинираните луѓе.

 

Сепак, двете дози не обезбедија значителна заштита од омикрон варијантата, открија истражувачите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma