УМЕТНОСТА НА СПИЕЊЕТО: 6 совети за сладок сон

21 март, 20220
Audrey

Понекогаш забораваме дека квалитетниот сон е исто толку важен како и здравата исхрана и вежбањето. Одморот не штити од пад на имунитетот, ни помага да се опоравиме после тренинг, нè спасува од деконцентрација, ја зачувува убавината на нашата кожа и е од суштинско значење за губење на тежината.

Добрата хигиена на спиење е нешто што треба да го вклучите во вашата дневна рутина, а во продолжение ви откриваме како да станете поспани како бебе.

Дигитална детоксикација

Колку и да е тешко, обидете се да избегнувате мобилни уреди, компјутери, таблети и други гаџети два до еден час пред спиење. Сината светлина што ја емитуваат електронските уреди го намалува нивото на мелатонин, хормонот одговорен за чувството на поспаност.

Аларм

Време е да си набавите класичен будилник! Нека ве буди секое утро наместо нејзиниот мобилен телефон. Овој ретро аларм ја нема опцијата ‘snooze’, што е одлична вест бидејќи одложувањето на будењето за 10 непарни минути нема да ви овозможи екстра квалитетни минути сон, а најверојатно ќе доцните на работа и на важен состанок.

Спиење со ТВ

Обидете се да не заспиете пред телевизорот. Студијата за спиење покажа дека сигурно ќе се разбудите барем еднаш во текот на ноќта и токму таквиот наизменично спиење доведува до лош квалитет на сонот.

Температура

Намалувањето на телесната температура може да ви помогне да заспиете. Идеалната температура во вашата спална соба треба да биде помеѓу 18 и 20 степени Целзиусови. Но, ве советуваме дефинитивно да ги загреете рацете и стапалата, особено во зимските месеци.

Вечера пред спиење

Најдобрите вечерни оброци содржат триптофан, есенцијална амино киселина која придонесува за лачење на хормонот серотонин. Токму тој успешно го регулира сонот. Примери на храна што можеме да ја јадеме пред спиење се изматени јајца, сирење, млеко со малку маснотии, јаболко или чинија со цели зрна со обезмастено млеко.

Душек

Колку е стар вашиот душек? Ако има повеќе од 10 години, време е за шопинг! Креветот со соодветна поддршка ќе обезбеди помалку да се вртите во текот на ноќта, помалку да се будите, половина помалку да ја вознемирувате подобрата или полошата и што е најважно, помала е веројатноста да се разбудите наутро со чувство на умор.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma