Уште една правна битка пред Амбер Херд? По скандалозното судење со бившиот, парите не ѝ се единствениот проблем!

1 јули, 20220
Screenshot_6

По поразот во судскиот процес против поранешниот сопруг Џони Деп, наскоро за актерката може да се отворат вратите на друг суд. Овој пат во Австралија, за случајот кој повторно се отвори по шест години и во кој протагонисти се две мали кучиња.

 

 

Амбер Херд мора да има фатална привлечност кон судовите. Откако загуби од поранешниот сопруг Џони Деп во (досега) најмедиумското судење на векот, повторно е во опасност да заврши пред судија, овој пат во Австралија, поради лажно сведочење.

 

Ова го објави ET Canada, цитирајќи ги зборовите на портпаролот на австралиското Министерство за земјоделство, вода и животна средина, кое „ги истражува изјавите на актерката за време на судењето за нелегален увоз на животни, случај во 2015 година“.

 

Неопходен е чекор назад. Во тоа време, Амбер Херд сè уште беше во брак со Џони Деп и го придружуваше во Австралија каде што требаше да ја снима петтата епизода од сагата Пиратите од Карибите. Со нив, двајцата актери ги донеле и двете кученца Јоркшир и Бу, но „заборавиле“ да ги пријават на царина, со што ги избегнале строгите правила за десетдневен карантин што мора да ги почитуваат сите животни кои влегуваат во Австралија.

 

Законот беше заобиколен бидејќи двете ѕвезди пристигнаа во земјата со приватен авион. Но, тие направија грешка што објавија фотографии од животните на социјалните мрежи, фотографии кои го открија прекршувањето. „Приватните авиони подлежат на истите безбедносни правила како и сите други средства со кои пристигнуваат странци во Австралија“, грмеа од Министерството, наредувајќи да ги вратат двете кучиња во Соединетите Држави во рок од најмногу 72 часа (во спротивно тие ќе беа изложени на усмртување) и осудувајќи ја нивната сопственичка, поточно Амбер Херд.

 

Актерката се соочи со 10 години затвор за шверц на животни, но се извлече со со висока парична казна, а случајот беше затворен. Набргу потоа – тоа беше 2016 година – двајцата актери прво снимија заедничко видео во кое им се извинија на сите за тоа што се случило, а потоа сам Деп, на Џими Кимел -шоуто во живо, го повтори извинувањето тврдејќи дека „многу ми е жал“, особено затоа што Амбер „навистина веруваше дека сите документи на Пистол и Бу се во ред“.

 

Но, во Австралија документите не биле поднесени, а по шест години некој ги извадил и испрати ново известување до актерката на Аквамен, обвинета овојпат за „лажно сведочење за време на судењето“.

 

Истрагите се во тек, велат од Австралија и не е сигурно дали случајот ќе заврши во судница, но секако за Амбер Херд тоа е уште една главоболка.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi