Фризер открива КАКО вашата коса ПОБРЗО ДА РАСТЕ и секогаш да биде КАКО ОД САЛОН!

6 февруари, 20220
Screenshot_8

Фризерот Никола Пантиќ, попознат како Џони Греј, откри неколку трикови како секогаш да имате негувана и убава коса.

 

Несомнено е дека косата е заштитен знак на секоја жена, сепак, без разлика дали е долга или кратка, секако бара одреден тип на нега за да биде убава и здрава.

 

 

  1. Дали е вистина дека колку почесто ја потстрижуваме косата, толку побрзо ни расте?

 

Косата расте од коренот, а не од врвовите. Меѓутоа, ако почесто ја потстрижувате косата, тоа значи дека се отстранети испуканите врвови кои не се шират понатаму и не предизвикуваат дополнително пукање на косата, па добивате впечаток дека таа побрзо расте. Така, косата расте стандардно, со одредена брзина, но кога ќе се отстранат испуканите врвови кои го оштетуваат остатокот од косата, тогаш косата останува цела, пополна, не се кине и изгледа подолго.

 

  1. Наведете ни неколку, според вас, најважните работи до кои жената треба да се придржува, т.е. Што да направите за да имате убава и здрава коса?

 

Девојките треба редовно да посетуваат фризер, не само за шишање, туку воопшто за нега на коса. Добро би било барем еднаш или двапати месечно да одите на третмани за хидратација, обновување и длабоко обновување на косата, што повторно зависи од степенот на оштетување на косата. За природна коса се препорачува еднаш месечно, а фарбана најмалку два пати месечно за да има некаков ефект. Не е доволно само еднаш да дојдете, да ставите третман и толку.

 

Друга работа, шишање на секои два до три месеци, што зависи и од оштетувањето на косата. Фарбаната коса секако бара почесто шишање и поинтензивна нега.

 

  1. Можете ли да предложите трик или природен рецепт за побрз раст на косата?

 

Овој рецепт го препорачувам на сите, бидејќи навистина ја видов разликата од него, а еве како се прави:

 

Потребно е:

 

  • шампон од коприва
  • ад капи
  • раствор на пантенол
  • Рицинусово масло
  • капки од коприва

Измешајте ги состојките, па користете двапати неделно.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi