Хигиената е најважна во борбата против инфекциите: Како правилно да ги дезинфицирате и исчистите обетките?

27 февруари, 20220
Mindjuse-2048x1536

Обетките се парче накит што навистина може да го промени вашиот изглед.

Тие се разликуваат по големина, но секогаш се знак на елеганција и стил.

Секако, доколку ги носите секој ден, многу е важно да се грижите за хигиената и чистотата на овој накит.

Правилото е дека обетките треба да се чистат најмалку два пати неделно.

Накитот со право се чува во кутии обложени со меки ткаенини, но и со етикети кои предупредуваат како да ракувате со него. Посебно внимание треба да се посвети на чувствителните материјали како опал и сребро, бидејќи тие полесно оксидираат.

Иако потемнувањето е неизбежно, сребрениот накит можете да го исчистите со сапун и вода, особено кога дополнителниот слој се истроши.

Уште пред да се носат треба да се дезинфицираат, а ако се работи за сребрени обетки доволно е да се чистат еднаш месечно бидејќи среброто е темно.

Хидроген дезинфицира и ги отстранува нечистотиите. Покрај тоа, може да го врати сјајот на златниот накит. Се што треба да направите е да капнете хидроген на памук и нежно да ги избришете обетките.

За повеќе извалкани обетки, користете го методот на потопување. Истурете го хидрогенот и оставете ги обетките малку потопени во него.

Потоа ставете ги во чаша со топла вода и оставете ги да отстојат една минута, а потоа користете чепкалки за уши за да ги отстраните остатоците од нечистотии.

Доколку немате време или имате многу накит, можете да го натопите во топла вода со додаток на детергент за садови. За чаша вода доволна е капка детергент.

По 15 минути натопување, нежно отстранете ја нечистотијата со четка за заби и исплакнете со чиста вода.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi