Цела куќа ќе замириса – ЌЕ ГО ОБОЖАВАТЕ ОВА ЈАДЕЊЕ: Плескавица од карфиол која воодушевува со вкусот

4 април, 20220
337663_pljeskavice-od-kerfiola-shutterstock-174398498_ff

Карфиолот во 100 грама содржи дури 80% од препорачаната дневна доза на витамин Ц, а една од неговите најважни состојки е фолната киселина. Покрај тоа, може да содржи и многу други витамини, амино киселини, протеини, калциум, магнезиум, цинк, калиум, манган, селен, железо, фосфор…

Состојки:

Половина главица карфиол
3 јајца
1 лажица брашно
малку вода
100 гр сирење
зачини по желба

Подготовка:

Најпрво треба да го сварите карфиолот додека не омекне.

Кога ќе омекне, извадете го од тавата и обработете го. Време е да го здробиме.

Потоа додадете ги јајцата, а потоа и брашното. На крај додадете малку вода во зависност од густината.

Време е да се загрее тавата. Кога е доволно загреана, во неа сипете половина од подготвената смеса, ако сакате поголема плескавица или печете ја на неколку пати но помалку. Печете ги од двете страни и извадете ги од тавата. Потоа изрендајте го сирењето на секоја плескавица.

Постапката повторете ја со другата половина од преостанатата смеса.

Пријатно!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi