ЧАША ВОДА НА ГЛАДНО ПРАВИ ЧУДА: Испробајте го ова златно правило, но само под еден услов

5 февруари, 20220
Casa-vode

Доброто здравје зависи од многу навики, а пиењето чаша вода пред оброците е една од најкорисните. Ова е мислењето на многу лекари, а нутриционистката Нурија Дијанова предупредува дека сепак треба да водиме сметка за некои работи.

„Кога човек пие вода на празен стомак, пред појадок, неговото тело се буди, започнуваат дигестивните процеси, се стимулира работата на гастроинтестиналниот тракт. Една чаша вода секое утро пред оброк е добра навика, особено ако се прави редовно. Резултатот е нормализирање на цревата, микрофлората, кожата станува почиста, а расположението се подобрува“, изјави Дијана.

„Од гастроентеролошка гледна точка, се активира еден од основните рефлекси – гастроинтестиналниот, бидејќи внесувањето вода на празен стомак ја поттикнува интестиналната подвижност“, објаснила Дијана, истакнувајќи дека не секоја вода има таков ефект.

„За навиката да стане навистина корисна, мора да се почитува еден важен услов. Водата треба да биде на собна температура, а не ладна, особено ако имате склоност кон запек, што е случај со околу 80 отсто од луѓето“, вели таа.

Čaša vode natašte treba biti mlaka

„Некои луѓе сакаат да додадат сок од портокал или лимон во чаша вода што ја пијат на празен стомак, но ова се препорачува само за оние кои немаат болести на гастроинтестиналниот тракт“, предупреди нутриционистот.

Во случај на гастроинтестинални заболувања, егзацербациите, таквата вода, а особено ако е ладна, може да предизвика грчеви, болки во стомакот, па дури и да развие панкреатитис“, објасни Нурија Дијанова.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma