ШАМПИЊОНИ НА ГРЧКИ НАЧИН Оригинално, лесно и вкусно јадење

6 август, 20220
Screenshot 2022-08-06 120143

Брзо и лесно подгответе го ова оригинално лесно и вкусно јадење со печурки

Состојки:

500 гр шампињони

140 гр конзервирани домати

4 лажици шеќер

2-3 гранчиња мајчина душица

1 лажица коријандер

3-4 ловорови листови

1 дл исцеден сок од лимон

2 дл бело вино

1 дл вода

маслиново масло, сол, бибер, магдонос

Подготовка:

  1. На маслиново масло пропржете ги неколку минути кромидот, коријандерот, мајчината душица и ловоровиот лист, внимавајќи кромидот да не пожолти.
  2. Додадете ги виното, исцедениот лимон и водата. Кога ќе зоврие додадете ја доматната паста и шеќерот. Оставете го сокот да врие на тивок оган 15 минути.
  3. Додадете ги исчистените печурки, солта и биберот, сечканиот магдонос и динстајте уште 5 минути.

Послужете ги шампињоните со варени тестенини или ориз.

Пријатно!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - Superbetin -

Sağlıktan Haber

- Roblox Vega X Exploit