Шарениот Еслингер: Чувар на една од најстарите скелетни куќи во Германија и домот на „мала Венеција“

24 февруари, 20220
62239695

Познат по божиќниот саем, германскиот град Еслинген ам Некар е подеднакво добра идеја во потоплите денови, кога колоритноста на неговите куќички се надополнува со зеленилото и светлите бои на пролетта. Живописниот град се наоѓа на југот на Германија, недалеку од Штутгарт. Како што сугерира неговото име, тој се развил на бреговите на реката Некар.

Тоа е идиличен средновековен град кој имал многу среќа во најбурните денови од модерната европска историја. Имено, тој останал речиси целосно зачуван за време на Втората светска војна – иако бил окупиран и од нацистите и од сојузничката војска. Тој беше мирно предаден на американските војници од нацистите во април 1945 година, а историската средновековна архитектура остана недопрена.

Така денес можете да видите повеќе од 200 стари скелетни куќи чии ѕидови се направени и прошарани со дрвени рамки. Еслинген е еден од градовите со најстари такви куќи во цела Германија. Тие беа чувани од ѕидините на градскиот замок, кој сè уште можете да го видите на врвот на „винскиот рид“.

Најстарата куќа се наоѓа на адресата Heugasse 3. Изградена е во 1262 година. А „сè во едно пакување“ можете да доживеете на Marktplatz, каде шарените куќи позираат во низа една до друга. Пространиот плоштад од едната страна е заштитен со зелени ридови, а од другата е протестантска црква со впечатливи кули поврзани со мост. Доминира во панорамата на градот, но замислете каква панорамска глетка ве очекува од неговиот мост.

Една од најубавите градски куќи е т.н Алтес Ратхаус, денешното градско собрание. Нејзините темели се стари дури 600 години. Во средниот век од неговите прозорци се изрекувале смртни казни, но денес изгледа помирно. Невозможно е да се пропушти бидејќи има многу кичеста кула и интензивна портокалово-тиркизна фасада со златни детали.

За оние кои претпочитаат елеганција и едноставност, тука е вилата Меркел. Не, таму не живеела Меркел, туку богатиот бизнисмен Оскар Меркел во 19 век. Во раскошната и голема вила се одржуваат уметнички изложби, најчесто на познати современи уметници.

Препорачуваме и посета на музејот Св. Дионис, ако не сте плашливи. Коските на закопаните тела штрчат од неговите подови, а ќе го видите и зачуваниот труп на личност која подлегнала на чумата во 1650-тите. Од овие сцени можете да се опоравите со одење по реката Некар – чиј дел се нарекува Мала Венеција. Колибите и водениците на оваа живописна област датираат од 15 век.

И кога ќе се вратите дома, не си одете со празни раце. Опремете се со најдобриот сувенир – пенливите вина од Kessler Sekt – со оптимистичко верување дека нема да го пиете попатно.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma