Шеќерот како главен предизвикувач на МИГРЕНА?

15 февруари, 20220
251cfb0660da19490d054bd1ab9b687b18784602

Консумирањето шеќер е поврзано со голем број здравствени проблеми, но сепак повеќето од нас не сфаќаат колку шеќерот може да биде штетен.

Мигрените и главоболките можат да бидат предизвикани од дехидрација, недостаток на магнезиум и стрес, а може да настанат и поради прекумерно внесување шеќер. Поради прекумерното внесување шеќери се зголемува и шеќерот во крвта, што предизвикува главоболки, главно после јадење. Мигрените се исто така многу чести кај луѓето кои страдаат од дијабетес.

Балансирајте го високиот шеќер во крвта:

1. Намалете го внесот на шеќер
2. Јадете овошје наместо десерт
3. Консумирајте влакна со секој оброк
4. Наместо слатки јадете здрава ужина
5. Јадете протеини
6. Оброците зачинете ги со цимет, кој го балансира нивото на шеќер во крвта

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi