Што значи кога ЌЕ ВИ СЕ ЗАВРТИ ВО ГЛАВА откако ќе станете? Еве кога треба да сме загрижени

21 февруари, 20220
1966c80e03a16c155ca3bbddf71ab16f396882a1

Тоа е форма на низок крвен притисок што се јавува кога станувате по долго седење или легнување. Други симптоми на оваа состојба вклучуваат заматен вид, слабост, а во тешки случаи, конфузија, несвестица и гадење. Причината зошто се појавува ова чувство е тоа што крвниот притисок брзо опаѓа додека се движите од седечка положба во исправена положба.

„Нормално, крвните садови во долниот дел од телото се стеснуваат кога стануваме“, изјави кардиологот Гуи Маједа за Daily Health, додавајќи дека тоа спречува „крвниот притисок да падне премногу додека ја менуваме положбата“. Доколку овој процес не се одвива доволно брзо или доволно силно, протокот на крв во мозокот може да се намали, што доведува до вртоглавица и чувство на несвест.

Ортостатската хипотензија може да биде симптом на други состојби

Секој може да ја доживее оваа состојба, но некои може да бидат поподложни од другите. Оние со анемија или недостаток на витамин Б12 го зголемуваат ризикот од ортостатска хипотензија, како и луѓето со дијабетес и болести на тироидната жлезда. Дехидрацијата е често главната причина за ортостатска хипотензија, бидејќи недостатокот на вода може да го намали количеството на крв што циркулира во вените.

Оваа состојба не треба да трае подолго од неколку секунди. Меѓутоа, ако забележите дека тоа се случува почесто и подолго, треба да закажете состанок со вашиот лекар за да исклучите се што може да предизвика ова да се случи.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma