ШТО ТРЕБА ДА ЈАДЕТЕ ВО ФЕВРУАРИ: Овие намирници ќе ви помогнат подобро да се справите со стресот и неговите последици

31 јануари, 20220
1688253_profimedia0167887466_ls

Во средината на зимата, кога се уште има долги ноќи и кратки денови, уморот се повеќе се таложи во телото, ни го расипува расположението, а негативните вести создаваат дополнителни стресни ситуации.

Оваа состојба, според рускиот диететичар, д-р Михаил Гинзбург, ја влошува и нашата неквалитетна исхрана.

Конзумирањето повеќе јајца, житарки, мешунки и јаткасти плодови, сите богати со магнезиум, е од суштинско значење за полесно справување со стресот. Мисиркиното месо, исто така, врши одлична работа.

Ishrana, Meso, Burger, Vegetarijanci, žito, Pljeskavica, Haburger, Lažno Meso

„Оваа храна е богата со корисни протеини, витамин Б-6, кој е одличен за функцијата на мозокот и доброто расположение, но и амино киселините триптофан и фенилаланин. Амино киселината фенилаланин е претходник на допаминот во мозокот, многу важен невротрансмитер кој помага да бидеме посигурни, мотивирани, помалку нервозни“, вели специјалистот.

Обидете се да бидете сити – тоа го смирува мозокот, нагласува Гинзбург. Чувството на анксиозност и склоност кон депресија доколку не се храниме правилно може да предизвикаат микровоспаление во дигестивниот тракт. За да ги спречите, треба да користите ферментиран зеленчук што е можно повеќе во исхраната во текот на февруари: тој е богат со диетални влакна и лактобацили, млечно кисели бактерии кои ја подобруваат цревната микрофлора.

jaja, kuvana jaja, jaje

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma