ЈОДОТ Е УНИВЕРЗАЛЕН БОРЕЦ ПРОТИВ БАКТЕРИИТЕ И ВИРУСИТЕ! Еве колку јод треба да внесувате дневно за да го зајакнете вашиот ИМУНИТЕТ

25 јануари, 20220
Screenshot_9

Соочени сме со голем број на болести предизвикани од недостаток на есенцијални материи, без кои не можеме да функционираме нормално или да бидеме целосно здрави.

 

Меѓу нив е и јодот. Јодот е универзален борец против вируси и бактерии.

 

Најнови податоци, а тоа е 16.01.2022. објавени од Универзитетот Џон Хопкинс, Центарот за ресурси за коронавирус, покажува дека Јапонија, Сингапур и Кина, познати по високиот внес на јод, имаат многу ниски стапки на смртност во споредба со другите земји. Додека бројот на смртни случаи на 100.000 жители во Јапонија е 14,60, во САД е 258,98.

 

Истражувањето на д-р Дејвид Дери, објавено во американски стручни списанија, ја нагласува доминантната улога на јодот во зајакнувањето на имунолошкиот систем, особено во борбата против вирусните инфекции и КОВИД. Најважната улога на јодот е апоптозата – програмираното уништување на заразените клетки.

 

Со конзумирање од 1,5 до 2,4 милиграми јод дневно (во зависност од телесната тежина), го зајакнуваме нашиот имунолошки систем и ја намалуваме можноста за инфекција.

 

Јодот е есенцијален минерал кој нашето тело не може да го произведе, па затоа мора да го внесуваме секој ден. Најмногу јод имаат алгите, морската риба и кујнската сол.

 

Зголемете го внесот на јод. Јапонците земаат 1-3 mg дневно.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma