Ќе уживате во мирисот кој ќе ви го исполни домот: Рижото со печурки кое е вкусно и полно со витамини

30 јануари, 20220
334769_rizoto-shutterstock-2057169221_ff

Помало количество печурки, доколку се консумира секојдневно, благотворно ќе влијае на вашето здравје. Една студија, објавена во списанието Food Chemistry, бидејќи печурките имаат два антиоксиданси кои имаат корисен ефект врз работата на срцето и спречуваат деменција.

Овие два антиоксиданси се ерготионеин и глутатион, кои се борат против слободните радикали и на тој начин се борат против деменција и одредени форми на рак, како и кардиоваскуларни проблеми.

Состојки:

180 гр печурки
чаша ориз (јогурт)
1 морков
1 кромид
лажичка лук во прав
лажичка кари
маслиново масло
лажичка суви зачини
малку сол
малку бибер

Подготовка:

Прво измијте го оризот и ставете го да се вари десетина минути. Потоа тргнете го од оган.

Време е да се подготви зеленчук кој ќе го додадете во оризот.

Значи, излупете го кромидот и изблендирајте го. Направете го истото со морковот.

На малку маслиново масло пропржете го кромидот. Кога ќе добие боја, додадете го изблендираниот морков. По неколку минути додадете ги шампињоните кои претходно сте ги исецкале.

Потоа истурете малку вода и динстајте додека не омекнат сите состојки.

Потоа додадете го сварениот ориз и зачинете со кари, суви зачини, лук, сол и бибер.

Промешајте уште малку и се е готово.

Уживајте!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma