ЌОФТИЊА ВО КРЕМ СОС ОД ПАВЛАКА! Вкусен ручек за целото семејство

15 јануари, 20220
496089_x4-cufte-605190656_f

Ако сакате месо, тогаш ви препорачуваме вкусни ќофтиња во сос од павлака

Состојки:

За ќофтињата:

500 гр мешано мелено месо

100 гр ориз

јајце

главица кромид

две лажици брашно

малку магдонос

сол, бибер

За сосот:

400 гр павлака за готвење

две главици кромид

лажица брашно

сол, бибер

две или три чаши вода

масло

Во сад се ставаат месото, јајцето, ситно сечканиот кромид, оризот, брашното, зачините и магдоносот и се се меша. Со раце обликувајте ги ќофтињата и малку пропржете ги на масло.

За сосот, пропржете го кромидот, а потоа додадете го брашното, мешајќи да не се формираат грутки и додадете шолја вода. Кога малку ќе зоврие додадете павлака и промешајте да се растопи, па спуштете ги ќофтињата.

Оставете се да се крчка уште пет минути, додадете зачини, па послужете со тестенини.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris