Џема ел Фнаа: Шареното срце на Мароко кое го спојува целиот свет!

24 ноември, 20220
62425355-jema-el-fnaa

Кога мислиме на Мароко, првото нешто што ни паѓа на ум е градот Маракеш. Иако не е главен град и нема море како некои други, овој град го освои срцето на светот. А срцето му е сместено во неговиот центар – да одите во Маракеш, а не да ја посетите Џема ел Фнаа, е како да отидете во Рим, а не да го видите Папата!

Еден од најпознатите плоштади во светот се наоѓа во градот на боите и богатата култура, познат и како „вратата на Сахара“. Џема ел Фнаа е плоштад и пазар во квартот Медина, кој го користи локалното население стотици години. А и се повеќе и повеќе туристи.

Овде се собираат шармери на змии, трговци и раскажувачи. Познатиот плоштад е основан во 1062 година, токму за во него да се собираат луѓе – иако, се разбира, служел и како пазар. Но, трговијата била само изговор… Седејќи во срцето на градот, опојната атмосфера што ја придонеле локалните раскажувачи и шармери ја забавувала толпата, а страшните водачи ја докажувале својата моќ казнувајќи ги криминалците за да сведочи целиот град.

Поради неговата историска и културна важност, Џема ел Фнаа беше признат и од УНЕСКО, која го категоризираше како ремек-дело на усното и нематеријалното наследство на човештвото.

За среќа, Џема ел Фнаа не е заглавен во својата историска улога, туку продолжува активно да учествува во животот на градот, а во исто време е шарена, жива разгледница. Зачините, лековите и билките се продаваат најмногу наутро, додека попладне смената ја преземаат дувачките инструменти на шармите на змии и забавната толпа.

Кога сонцето ќе зајде, плоштадот добива нов лик и се чувствувате како да се родил сосема нов свет. Гатачите ве искушуваат со своите прогнози, акробатите и танчерите се вртат низ улиците, мајсторите на кана ги украсуваат рацете и лицата на воодушевените туристи, а рестораните и баровите ве искушуваат со своите мириси и богатата гастрономска понуда.

Плоштадот Џема ел Фнаа ги поврзувал старите урбани единици – Медина (стариот град), Касбах (кралскиот град) и Малах (еврејскиот кварт), а денес со гордост може да каже дека целиот свет се собира на негова почва.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eskişehir escort - escort -

Sağlıktan Haber