3 домашни магични маски за лице: Ја подмладуваат кожата и ги бришат брчките

3 мај, 20220
Screenshot_13

Намирниците кои секој од нас ги има во фрижидер се вистински благодет за убавината на кожата на лицето

 

 

Редовната употреба на домашните маски ја зголемува еластичноста на кожата, лицето изгледа освежено и еластично, а постоечките брчки стануваат помалку видливи.

 

  1. Маска од краставица

Овој зеленчук содржи дури 96 отсто вода, како и витамини Б, Ц и Е. Маската од краставица ги отстранува токсините, ги отстранува фините брчки и го отстранува отокот.

 

Краставицата изрендајте ја со целата кора, па нанесете ја на лицето кое претходно сте го исчистиле со лосион. Легнете и одморете се околу дваесет минути. Потоа едноставно отстранете ја маската и уживајте во хидрирано и освежено лице.

 

Оваа маска можете да ја ставате на лицето секој ден.

 

  1. Маска од павлака

Павлаката го враќа здравиот сјај на кожата на лицето, го стимулира производството на колаген и го спречува перутењето.

 

Овој ферментиран производ содржи калциум, амино киселини и витамини кои ја негуваат кожата и прават да изгледа подмладено.

 

На исчистената кожа на лицето, освен на пределот околу очите, нанесете павлака со 20 проценти млечна маст и оставете ја да отстои 20 минути. Потоа исплакнете го лицето со млака вода, а потоа нанесете хранлива крема. Постапката повторувајте ја два пати неделно.

 

  1. Маска од кефир

Кефирот содржи изобилство на витамини Б, Д и Е, кои ја зајакнуваат одбранбената бариера на кожата, го отстрануваат масниот сјај и ги нормализираат порите.

 

Измешајте две лажици кефир со неколку капки масло од лаванда, па добро измешајте и нанесете ја маската на исчистеното лице. Оставете да отстои петнаесет минути, исплакнете со млака вода и нанесете хидратантна крема.

 

Оваа маска можете да ја користите еднаш или двапати неделно.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi