3 неочекувани придобивки од банани кои се вистински спас за време на циклусот

22 април, 20220
banana-830x0

Бананата како едно од најпопуларните овошја во светот има низа здравствени придобивки, а една од нив е поврзана со менструалниот циклус.

Ова овошје содржи витамин Б6 и калиум, што може да го намали задржувањето на течности во текот на циклусот. Исто така, бананите можат да помогнат во ублажување на болката, повторно благодарение на калиумот.

Недостатокот на калиум во телото може да предизвика и грчеви. Но, бананите се покорисни за спречување на грчеви отколку што помагаат кога веќе се појавиле.

Нутриционистот препорачува да јадете барем една банана дневно неколку дена пред менструалниот циклус за да спречите болки во стомакот.

Исто така, ако чувствувате мачнина во „оние денови“, тогаш бананите можат да бидат корисни. Лесно се варaт и го смируваат вознемирениот стомак, па затоа се идеален додаток за оброк за време на менструалниот циклус.

Покрај тоа, тие играат важна улога во регулирањето на крвниот притисок и одржувањето на нивото на енергија, промовираат добар сон и ја прават вашата кожа и коса поубави.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi