3 пати повкусни отколку оригиналниот рецепт: Рецепт за совршени лазањи со зеленчук и сирење!

9 февруари, 20220
335077_profimedia0168801146_ff

Иако мислењето дека татковината на лазањите е италијанскиот град Болоња, всушност претходник на лазањите е античко јадење кое датира од античка Грција. Кога Римјаните ја окупирале Грција, околу 146 п.н.е., тие го усвоиле локалното знаење, култура и храна.

Ви носиме рецепт за совршена вегетаријанска лазања во која ќе ужива целото семејство.

Состојки:

2 лажици маслиново масло
2 главици кромид
1 пиперка
2 чешниња лук
100 гр спанаќ
200 гр варен грав
300 гр свежа кора за лазања
4 лажици пармезан
сол и бибер
1 конзерва излупени домати

lazanja

Подготовка:

На маслиново масло пропржете сечкан кромид и пиперка, а потоа додадете ситно сечкан лук. На крај додадете ги гравот, спанаќот и излупените домати и динстајте 10 минути и зачинете. Подготвениот плех за лазањи намачкајте го со малку масло и наредете ред кори, ред филови и завршете со филот и посипете со пармезан. Печете ги лазањите во загреана рерна на 190 степени околу 45 минути.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi