3 правила за конструктивна расправија со партнерот: Едно е клучно за здрава врска!

1 мај, 20220
shutterstock1081157912-830x0

Заборавете на изреката „во љубов и војна се е дозволено“, особено кога станува збор за вербален конфликт со саканата личност. Ниските удари не доаѓаат во предвид, велат експертите, а искрената и отворена комуникација со партнерот треба да биде приоритет.

Експертите истакнуваат дека една од најважните работи е луѓето да имаат најголема корист кога се отворени и директни. Како што велат, импликациите, инсинуациите и сарказмот не се пожелни, а кога луѓето имаат различни погледи на работите – тоа треба јасно да го кажат.

Расправиите и конструктивните дискусии се здрави за врската, но во секој случај треба да имате умереност и да се придржувате до одредени правила.

1. Изберете добро време за расправија

Повеќето луѓе љубовните кавги ги доживуваат како нешто итно. Во такви моменти е потешко да молчите и да размислите што ќе кажете, пред да го кажете. Луѓето често се каат што кажале нешто во жарот на дебатата, па затоа во овие моменти треба да се избегнуваат кавги.

Штом почувствувате дека притисокот расте, договорете се со саканата личност да разговарате за вашите чувства кога и двајцата сте мирни.

2. Анализирајте ги вашите чувства

„Закажување расправија“ ви овозможува да размислите и за вашите чувства. Сепак, внимавајте да не решавате повеќе конфликтни ситуации во едно движење. Не е добро да „истресете“ наеднаш сè што не ви се чини.

Има голема разлика кога зборувате само за една работа и зошто се чувствувате повредено поради тоа.

3. Бидете добар слушател

Многу луѓе мислат дека успешната кавга е само во тоа колку добро ги пренесуваат своите чувства на партнерот. Иако ова е навистина важно, експертите велат дека е подеднакво важно да се слуша.

Да се ​​биде добар слушател значи да можете да ги регулирате своите емоции. Потоа, кога ќе слушнете нешто што не ви се допаѓа, треба да се фокусирате на разбирање што е кажано, наместо да се штитите себеси, да бидете повредени или лути.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi