3 причини да внесете амарант во исхраната: Заборавената житарка која е благодет за здравјето

7 април, 20220
food-g2a072ccb01920-830x0 (1)

Амарантот или мајчината душица не се толку популарни на нашите простори како пченицата или овесот, но кашата од оваа житарка, која прво била заборавена, а потоа поради некоја причина се сметала за плевел, има многу придобивки за нашето здравје.

Семките од амарант донекаде личат на леќата, а не содржат глутен, па затоа се идеални за луѓе кои се нетолерантни на овој протеин.

Имаат антиинфламаторно дејство, го забрзуваат зараснувањето на раните, ја активираат микрофлората во цревата и можат да ги ублажат воспалителните процеси во црниот дроб и жолчното кесе.

Ако јадете каша од амарант секој ден месец дена по ред, ќе го зајакнете имунитетот, ќе обезбедите подобро расположение, ќе ја подобрите состојбата на зглобовите и изгледот на косата, а истовремено ќе го забрзате процесот на слабеење.

Семето на оваа житарка содржи триптофан, метионин и лизин, аминокиселини кои ја нормализираат работата на срцето, обезбедуваат синтеза на хормони, ја обновуваат кожата и ја поддржуваат работата на црниот дроб.

Доколку досега не сте го вклучиле амарантот во исхраната, нутриционистите ве потсетуваат дека тоа дефинитивно треба да го правите.

1. Ги штити срцето и крвните садови

Семките од амарант содржат магнезиум, холин и витамин Е, поради што се добри во борбата против лошиот холестерол, позитивно делуваат на еластичноста на крвните садови и помагаат во одржување на оптималните вредности на крвниот притисок.

2. Лесно се вари

Поради недостаток на глутен, амарантот не се лепи за ѕидовите на цревата и не предизвикува чувство на тежина после оброк.

3. Долго ве држи сити

Во исто време, семките од оваа житарка содржат голема количина на протеини и влакна кои се во таква рамнотежа што долго ја одржуваат ситоста.

Како да се подготви каша од амарант?

Амарантот се подготвува на ист начин како и просото – шолја вода оди со третина од шолјата од ова корисно зрно. Не заборавајте да го исплакнете амарантот со ладна вода пред да готвите.

Истурете вода во тенџере, па кога ќе зоврие додадете амарант и варете десет до 15 минути. Не заборавајте да го покриете садот така што топол воздух ќе циркулира помеѓу капакот и кашата.

Ако сакате, амарантот можете да го засладите со мед или да го посолите – во зависност од тоа дали преферирате сладок или солен појадок. Можете исто така да направите каша со млеко наместо вода и да додадете свежо и/или суво овошје, како и цимет.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi