3 причини зошто треба почесто да јадете цимет: Моќен зачин за целокупното здравје

18 февруари, 20220
cinnamon-38095371920-830x0

Како и куркумата и другите зачини, циметот се користи во традиционалната медицина со векови

Кога некој ќе каже „цимет“, веруваме дека вашата прва асоцијација со овој зачин се вкусните и миризливи колачи. Сепак, многумина не знаат дека циметот не е само вкусен додаток на слатките, туку и зачин кој има бројни здравствени придобивки.

Циметот се користи во традиционалната медицина со векови во различни делови на светот, вклучувајќи ги Кина, Индија и Иран.

Истражувањата покажуваат дека циметот содржи антимикробни, антиинфламаторни и антидијабетични својства, помага во намалување на мастите, но е корисен и за други здравствени состојби.

Придобивките од овој зачин се навистина многубројни, а ние за вас издвоивме три кои најмногу се истакнале во научните студии.

  1. Поволно делува на намалување на нивото на шеќер и холестерол

Студија спроведена во 2003 година покажа дека редовната употреба на цимет може да го намали нивото на шеќер во крвта и лошиот холестерол.

Во студијата учествувале луѓе со дијабетес тип 2 кои консумирале од еден до шест грама цимет дневно. Нивниот холестерол бил намален за 18 отсто, а нивото на шеќер во крвта за 24 отсто.

See the source image

  1. Го забрзува метаболизмот

Циметот го забрзува метаболизмот, а побрзиот метаболизам значи полесно слабеење. Добро е да додадете една лажичка цимет во утринското кафе или да го посипете на тост, овесна каша…

  1. Го зајакнува имунитетот

Поради антиоксидансите, но и манганот, калциумот, влакната и железото, маслото од цимет го зајакнува имунолошкиот систем. Покрај тоа, има антибактериски, антивирусни и антигабични својства.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma