4 работи кои треба да ги совладате пред да запловите во сериозна врска

19 февруари, 20220
62_romance-1934204-1920_f

Љубовните експерти веруваат дека речиси секој човек се труди да ја пронајде својата сродна душа. Иако стапувањето во контакт со некои луѓе доаѓа спонтано и без падови, има и такви на кои им е јасно дека имаат потешкотии на ова поле, и поради претходни искуства и поради лични сомнежи.

Веројатно сте се обиделе безброј пати во животот да останете во врска затоа што се чувствувате поврзани и страсни, но на крајот секогаш има раскинување.

Сигурно сте се запрашале зошто е тоа така и која е причината поради која никогаш не можете да влезете во сериозна врска која ќе трае, но љубовните стручњаци веруваат дека има одговор на тоа прашање.

Имено, тие тврдат дека постојат работи кои треба да ги направите за да бидете подготвени за сериозна љубовна врска.

1. Разберете се себеси

Ако не сте стигнале до точката да се разберете емотивно, ќе влезете во врска во која ќе бидете „зависни“ од партнерот.

Можеби имате ентузијастички очекувања дека оваа личност ќе ве разбере и ќе знае како да ве направи среќни, но, како партнерот да знае, кога самите не знаете што ве прави среќни и што би сакале?

2. Верувајте во она што луѓето го покажуваат и кажуваат за себе

Кога некого нè привлекува, нормално е да се обидеме да го рационализираме неговото лошо однесување. Ако некој не ве почитува и постојано ви прави непријатности, тоа зборува за каква личност е тој. Ако се обидете да разговарате со таа личност, а таа одбива да ја признае својата грешка и да го објасни лошото однесување, сфатете го сериозно.

Ако мажот што ви се допаѓа „не сака ништо сериозно“ или „му треба простор“ – пуштете го. Очигледно е дека вие двајцата во тој момент немате исти желби и потреби, а прашање е дали некогаш ќе ги имате.

Верувајте во пораките што луѓето ги испраќаат за себе. Ако се однесуваат незрело или не ве почитуваат, кажувајте работи што ќе ве повредат, продолжете без нив. Не е ваша работа да покажете некому како да се однесува, треба да работите на себе.

3. Психолошки одвоени од родителите

Навистина не е лесно, па дури и многумина кои мислат дека не зависат од родителите не се независни. Како возрасен, вие продолжувате да им дозволувате на вашите родители да ги исполнат сите ваши емоционални потреби, намалувајќи ја енергијата што треба да „влезе“ во вашата врска. Намалете ја малку по малку зависноста од родителите.

Тоа не значи дека не треба да уживате во нивното друштво, дека не треба да поминувате време со нив и да ги споделувате вашите животни желби со нив. Ова значи дека треба да работите на донесување сопствени одлуки.

Ако постојано барате мислење од родителите, очекувате да ве „водат“ низ сите искуства или им дозволувате да го контролираат вашиот живот, тоа значи дека не живеете за себе онака како што би сакале.

Затоа, вие не сте комплетна личност, па не сте подготвени за врска.

Влегувањето во романтична врска во која верувате дека партнерот ќе се грижи за вас како родител, многу брзо може да се претвори во токсична врска. Треба да имате контрола врз вашиот живот, цели, потреби и емоции.

4. Изложете се на нови ситуации

Експертите за љубов ве советуваат да работите на себе така што ќе развиете свесност за вашата емотивна и емоционална страна на битието. Секое ново искуство и нова ситуација открива нови информации за вас, вашите слаби и силни страни.

Ако продолжите да размислувате и да го правите истото како и секогаш, ќе останете „заглавени“, односно нема да напредувате и ништо нема да се промени.

Вашиот мозок има неверојатна способност да се прилагодува, само дозволете му – изложете го на стимули и искуства кои се на некој начин предизвикувачки, нови. На пример, направете нешто што долго време сакате да го направите, но се плашите да го направите. Изложете се на ситуации кои навистина ги сакате (да не му угодите на некој друг), работете на себе и ќе откриете нови аспекти на вашата личност.

Уживајте, запознајте ја секоја ваша страна и сакајте ја затоа што само кога ќе се сакате себеси ќе можете да ги сакате другите. А за да те сакаат другите, прво треба добро да се познаваш и сакаш себеси.

Направете го тој напор бидејќи ќе бидете позадоволни, а исто така ќе ви помогне да ја пронајдете вистинската личност за вас.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi