5 работи кои ќе ви го направат патувањето во Златниот град уште поубаво

7 март, 20220
Screenshot_1

За навистина да уживате во Прага, треба однапред да бидете информирани и добро да се подготвите за патувањето

 

Град кој може да ги изненади посетителите, Прага вреди подобро да се запознае. Талкајте по нејзините улици, гледајќи во подобро старот град и немојте да се изненадите ако видите нешто што ќе ве потсети на пејзаж од бајките.

 

Навечер, малите слабо осветлени врати можат да ве одведат до огромни пабови, додека некои од големите клубови во Прага се кријат зад прекрасните фасади.

 

Сепак, за навистина да уживате во Прага, треба однапред да бидете информирани и добро да се подготвите за патувањето. Ова се некои од малите нешта што треба да ги земете предвид за да го направите вашето патување успешно.

 

  1. Изберете добра локација

По многуте атракции по кои е познат, Стариот град дефинитивно ги фасцинира туристите. Сепак, и другите делови од градот треба да се земат предвид и за сместување и за разгледување.

 

Познатиот плоштад Вацлав во Прага, од престижна шопинг локација, кога ќе се стемни, се претвора во неверојатно место за ноќна забава. За оние кои сакаат подобро да го запознаат локалното население, тука се модерните Холешовице и космополитски лозја, но и други предградија на Прага.

 

  1. Подгответе удобни чевли

Со оглед на тоа дека улиците и уличките во стариот град се покриени со калдрма и дека најдобро е да ги запознаете при прошетката, не заборавајте да понесете удобни чевли на патувањето.

 

Без разлика во кое време од годината ќе ја посетите Прага, не ја исклучувајте можноста за дожд.

 

  1. 3. Трансфер од аеродром

Иако има метро, ​​не е достапно од аеродромот. Најевтината опција за превоз од аеродром до центар е автобусот број 119, потоа линијата А на метрото. Постои и опција за директна автобуска линија „Airport Express “.

 

Постои можност и за такси превоз, но со посебна претпазливост. Најпрво, препорачливо е однапред да закажете возење, но секако потенцирајте дека таксистите ќе треба да ви издадат фактура по возењето. Достапни се и неколку апликации.

 

  1. Билети за јавен превоз

Билетите за јавен превоз, кои траат од 30 минути до три дена, може да се купат на сите метро станици, како и во уличните киосци. Не заборавајте да го потврдите билетот на почетокот на патувањето, или на врвот на ескалаторот на метрото или веднаш штом ќе се качите во трамвај или автобус.

 

  1. Не е толку евтино како порано

Во споредба со многу европски дестинации, Прага сè уште може да се класифицира како поевтина, иако не е толку евтина како што беше во претходните години. На пример, пристоен традиционален чешки оброк чини околу 8,50 евра, додека капучиното чини околу 2,55 евра, а големото точено пиво чини околу 1,96 евра.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi