‘THE FIRST LADY’: Пристигнува една од најочекуваните серии за оваа година со моќни холивудски глумици

2 март, 20220
First-Lady

Во време кога светските политички прашања се поактуелни од кога било, и со нетрпение се чекаат (подобри) серии од филмовите, Showtime носи серијал што се занимава со жени кои не биле директно на моќни позиции, но секако имале влијание врз светската политика, благодарение на фактот дека нивните сопрузи биле претседатели на најголемата политичка сила во светот.

Од Жаклин Кенеди Оназис до Елеонор Рузвелт, првите дами оставија трага речиси колку и нивните сопружници, некои станаа феминистички фигури, а други за малку пропуштија сами да ја преземат Овалната соба.

Viola Davis glumit će Michelle Obamu

Серијата „The First Lady“ е опишана како откривачко преобликување на американското лидерство низ објективот на првите дами и е совршена комбинација на драма и политика што открива колку личните односи влијаат и на домашните и на глобалните настани. Фокусирајќи се на првите три дами – Мишел Обама (Виола Дејвис), Бети Форд (Мишел Фајфер) и Елинор Рузвелт (Џилијан Андерсон), серијата ќе ги истражува нивните патувања во главниот град на земјата, нивниот семеен живот и нивното влијание врз политиката.

Кифер Сатерленд ќе го игра Френклин Делан Рузвелт, Барак Обама ќе го игра О.Т. Фагбенле, а Арон Екхарт ја презеде улогата на Џералд Форд.

Сузан Биер, позната по нејзината работа на сериите „The Night Manager“ и „The Undoing“, ќе ја режира целата серија. „Сузан е визионерска режисерка која управува со екранот со жестока искреност и уникатен визуелен стил“, рече Ејми Израел, извршен потпретседател за сценарист во Showtime. Таа е особено воодушевена од комбинацијата на Виола Дејвис, Мишел Фајфер и Сузан Биер: „Со овие прекрасни уметници пред и зад камерата, не можеме да бидеме повоодушевени – особено во овој единствен момент за нашата нација – со ветувачка моќна серија. на повидок“, рече таа.

Gillian Anderson gledat ćemo u ulozi Eleanor Roosevelt

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

escort - Korsan taksi - anlaşmalı boşanma